Urządzenie losujące w loteriach promocyjnych
Losowania tradycyjne vs. losowania za pośrednictwem urządzenia losującego
Losowanie jest nieodłącznym elementem każdej loterii. W przypadku loterii promocyjnej, ale również każdym innym rodzaju loterii, o których mowa w ustawie hazardowej (loterie fantowe, audioteksowe) wynik gdy musi zależeć od przypadku. To ślepy los decyduje o tym do kogo powędrują określone w regulaminie nagrody. O sposobie losowania decyduje organizator lub/i fundator nagród w loterii. To na losowanie najbardziej czekają uczestnicy i jeśli spełniają warunki określonej loterii mogą cieszyć się cennymi wygranymi, pieniężnymi lub rzeczowymi. Losowania można przeprowadzić przy pomocy urządzenia losującego albo w sposób tradycyjny tj. „ręczny”. Jakie są plusy i minusy wyboru określonej mechaniki losowania dowiesz się w tym artykule.
Losowania tradycyjne
Ręczne losowania nagród to najczęściej wybierana i praktykowana opcja losowań, w szczególności w przypadku loterii promocyjnych.
Ręczne losowanie – jak sama nazwa wskazuje – polega na fizycznym wyciąganiu z urny losów. Do losowania należy przygotować karty z numerami losów (np. wydrukować je i rozdzielić) i urnę (np. plastikowy przeźroczysty lub nieprzeźroczysty pojemnik), do której te losy zostaną wrzucone. Wyznaczona osoba po kolei wyciąga z urny zwycięskie losy, które przypisywane są do nagród. Agencje profesjonalnie zajmujące się organizacją loterii najczęściej przygotowują unikalne alfanumeryczne kody, po jednym na każdy los, a te z kolei przypisane są do zgłoszeń poszczególnych uczestników.
Jakie są zalety i wady losowań tradycyjnych?
W odróżnieniu od urządzenia losującego ta metoda nie wymaga żadnej rejestracji – czyli oszczędność czasu i pieniędzy.
Losowania tradycyjne są bardziej transparentne, można je urządzać publicznie lub transmitować w kanałach social-media promowanych brandów. Uczestnicy w czasie rzeczywistym widzą, który kartonik wyciąga osoba prowadząca losowanie i od razu wiedzą czy to właśnie do nich uśmiechnął się los i wygrana. W przypadku losowania za pośrednictwem urządzeń losujących po załadowaniu bazy zgłoszeń do aplikacji wyświetlane są wyniki gry, oczywiście również uzyskane całkowicie losowo, ale wśród publiczności może to budzić wątpliwości czy organizator nie miał wpływu teleinformatycznego na wynik gry lub np. takie urządzenie nie zostało zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie. Choć to oczywiście niemożliwe, bo budowę i certyfikację urządzeń losujących reguluje ustawa o grach hazardowych oraz odpowiednie, szczegółowe rozporządzenia, to warto zwrócić uwagę na te aspekty PR-we, które są niezwykle ważne dla marketingu i wizerunku promowanej marki produktu lub usługi.
Za wadę losowań tradycyjnych można z pewnością uznać czasochłonność ich przygotowania, konieczność uważnego przeprowadzania całej procedury, najlepiej przez doświadczone osoby nadzorujące, aby uniknąć sytuacji spornych czy budzących kontrowersje (np. wyciągnięcie 2 losów do 1 nagrody lub źle przygotowana baza do losowania).
Jakie są zalety losowań za pośrednictwem urządzeń losujących?
Nowelizacja ustawy o grach hazardowych sprzed kilku lat wprowadziła do niej nowe możliwości, m.in. termin urządzenia losującego, które z perspektywy organizatorów loterii promocyjnych jest dużym ułatwieniem prowadzenia losowań, w szczególności o dużej częstotliwości, z dużymi ilościowo pulami nagród. Z ustawy o grach hazardowych wynika, że jest to urządzenie służące do ustalania wyników gry w loteriach pieniężnych, loteriach audiotekstowych, grach liczbowych, loteriach promocyjnych i loteriach fantowych. W praktyce może być to laptop czy tablet z zainstalowanym oprogramowaniem (aplikacją), która pozwala w sposób losowy ustalić wynik gry.
Czy każdy laptop z aplikacją losującą może być wykorzystany do przeprowadzenia losowania? Nie każdy. Nawet jeśli macie ‘wolny’ laptop w firmie, a Wasz programista to prawdziwy geniusz, który w jedno popołudnie napisze aplikację losującą to jeszcze nie oznacza, że z takim sprzętem możecie przeprowadzić losowanie. Takie urządzenie musi spełniać szereg warunków określonych w rozporządzeniu do ustawy hazardowej i posiadać odpowiednią, odpłatną certyfikację jednostki akredytacyjnej wyznaczonej przez Ministra właściwego ds. Finansów Publicznych. Urządzenie losujące należy najpierw zarejestrować. Rejestracji dokonuje naczelnik urzędu celno-skarbowego. Poprzedza ją badanie techniczne wykonywane przez jednostkę badającą, które ma potwierdzić, że urządzenie spełnia warunki określone w przepisach. Wniosek o rejestrację urządzenia losującego wymaga również przygotowania szczegółowej specyfikacji samego urządzenia i dodatkowych dokumentów.
Urządzenie losujące (np. laptop z zainstalowanym programem losującym) może być wykorzystywane wyłącznie do przeprowadzania losowań. Oznacza to, że poza losowaniami nie można takiego laptopa przeznaczyć do innych zadań czy codziennej pracy.
Instalacja innych programów na urządzeniu losującym mogłaby zakłócić pracę programu losującego i stworzyć ryzyko manipulowania wynikami losowania.
Rejestracja urządzenia losującego generuje też dodatkowe koszty o czym należy pamiętać. Po pierwsze, trzeba wnieść opłatę od wniosku. Jest to kwota, która stanowi 50% kwoty bazowej.
Są też dodatkowe koszty związane z zakupem sprzętu (laptopa) czy przeprowadzeniem samego badania technicznego.
Średnio cały proces zarejestrowania urządzenia losującego trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni i jest to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, nie uwzględniając prac programistycznych i przygotowania stosownej, fachowej dokumentacji technicznej.
Korzyści z wykorzystania urządzeń losujących w loteriach?
Najważniejszy – oszczędność czasu. Ustawienie parametrów losowania i przeprowadzenie losowania trwa kilka minut.
Różnorodność i automatyzacja – dzięki funkcjom programu losującego można oferować klientom rozwiązania dopasowane do ich potrzeb, w szczególności bardzo sprawne losowe wyłanianie dużych liczb zwycięzców, np. w ujęciu dziennym, tygodniowym, miesięcznym.
A jakie są wady?
Rejestracja urządzenia losującego wymaga czasu i generuje dodatkowe koszty – nie jest to temat do załatwienia „od ręki” i na pewno nie jest opłacalny w przypadku chęci organizacji samodzielnie lub zlecenia organizacji pojedynczej loterii.
Samo korzystanie z urządzenia losującego jest również regulowane przez przepisy, np. trzeba zawiadomić o każdej zmianie miejsca urządzenia losującego lub o jego kradzieży, rejestracji urządzenia losującego dokonuje się na 6 lat – po tym czasie należy ją odnowić. Konieczne jest prowadzenie dokumentacji celno-skarbowej, brak której może narazić organizatora na wysokie mandaty skarbowe – pamiętajmy, że loterie to gry losowe a rygory nakładane na podmioty je urządzające są podobne do firm oferujących np. automaty do gier, w więc klasyczny hazard.
Żadna z mechanik losowania opisanych w tym artykule nie jest ani lepsza ani gorsza. Każda ma swoje zalety i wady i zależna jest przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań organizatora a jeszcze bardziej od grupy docelowe, do której kierowana jest promocja. Z naszego doświadczenia lepiej sprawdzają się klasyczne losowania, bo nie są anonimowe, nie budzą wątpliwości a odpowiednio przeszkolona osoba prowadząca może wprowadzić do losowania elementy show i dramaturgii albo współprowadzić takie losowanie z profesjonalnym konferansjerem czy celebrytą.
Planujesz swoją loterię? Zapytaj nas o ofertę.
Gratifica – zespół do usług.